Przejdź do głównej zawartości

Balans, balans, balans - czy da się go osiągnąć w Gothicu 1?

· 5 min aby przeczytać

Myślę, że praktycznie każdy z was grał w oryginalnego Gothica 1, a teraz w sumie i Remake, a duża część z was grała w Mroczne Tajemnice 2.02, i wniosek jaki możemy sobie postawić jest taki: balans w nich nie istnieje. W tym wpisie opowiadam o tym, jak próbujemy to zmienić w wersji 2.5 i co nas czeka w nadchodzącej aktualizacji 2.5.2.

Wstęp - a więc trochę teorii i historii

Myślę, że praktycznie każdy z was grał w oryginalnego Gothica 1, a teraz w sumie i Remake, a duża część z was grała w Mroczne Tajemnice 2.02, i wniosek jaki możemy sobie postawić jest taki: balans w nich nie istnieje.

Gothic 1 i Remake potrafią być wymagające o ile nie znamy tak naprawdę założeń rozwoju postaci i mechanik w Gothicu. MT 2.02 wprowadziły zaś 3 poziomy trudności - w sposób którego bardzo nie lubię - bo uważam go za bardziej sztuczne wydłużanie gry poprzez po prostu to, że trzeba częściej wczytywać grę.

Na czym te poziomy trudności polegały? Zwiększały statystyki przeciwników i zmniejszały ilość PN (punktów nauki), jakie w sumie byliśmy w stanie zdobyć, a co za tym idzie nasza postać wolniej stawała się silniejsza. Niestety te poziomy trudności - w sumie przez ograniczenia silnika i możliwości modowania w tamtych czasach - w ogóle nie uwzględniały gry inaczej niż pod siłę.

Co więc zrobiliśmy?

Poziomy trudności

Uznałem, że kilka poziomów trudności nie jest czymś, co chcę wprowadzać. Jako bazę wziąłem średni poziom trudności, ponieważ był bardziej wymagający pod kątem rozwoju i siły przeciwników niż bazowy Gothic 1.


Walka 1h i 2h

Chciałem, aby gracz miał możliwość przejścia gry jednym i drugim stylem walki. Stąd też:

  • Różnice w bonusach do szansy na krytyczne obrażenia
  • Różnice w bazowych obrażeniach
  • Nowość w 2.5.2: zmiany w animacjach walki

Łuk i kusza

Praktycznie niegrywalne w MT 2.02 ze względu na brak skalowania obrażeń. To udało się dodać dzięki Ikarusowi, a dodatkowo tak jak w walce bronią są różnice w stylach. Oprócz tego:

  • Kilka zbroi dedykowanych pod zręczność
  • Swobodne celowanie

Magia

Największe wyzwanie, którego nie udało się jeszcze dobrze ugryźć i nad którym teraz mocno pracujemy. Wiele osób mogłoby stwierdzić, że najlepszym sposobem na zbalansowanie magii jest jej całkowite wywalenie. Ale co zrobiliśmy?

W wersji 2.5:

  • Możliwość nauki magii już od 1 rozdziału, niezależnie od gildii
  • Dodatkowe obrażenia dla czarów zależne od nowej statystyki jak i kręgu
  • Kostury zadające obrażenia magiczne, które do założenia wymagają many

Niestety okazało się to niewystarczające.

Nadchodzące zmiany w 2.5.2
  • Dostępne czary są zależne od wybranej ścieżki magicznej
  • Nowe czary dla każdej ścieżki magicznej
  • Dodatkowy bonus zwiększający obrażenia dla czarów z obranej przez gracza ścieżki magicznej

Ale balans to nie tylko od strony gracza! Niestety, przeciwnicy nie mieli skalowania obrażeń magicznych, stąd większość magów była… zerowym wyzwaniem. Stąd też przeciwnicy dostaną w 2.5.2 dedykowane wersje czarów odpowiednio wzmocnione, aby byli wyzwaniem.


Nauka i bonusy

Zmiany w systemie nauki:

  • Pozbyłem się napoju z rudy
  • Pozbyłem się wzrostu kosztów w punktach nauki
  • Aby rudy nie było aż tak wiele w grze (a naprawdę w MT 2.02 było jej bardzo dużo), dodałem rosnący koszt w rudzie za naukę
Uwaga

Za co dostałem solidnie po łbie - bo jakby to ująć - testerzy, znający moda na wylot, sobie radzili z tym, a szersze grono graczy już nie zawsze. Przeszło to wiele zmian od wersji 2.5, takich jak zmniejszenie wartości, o ile wzrastają koszty, oraz wprowadzenie w wersji 2.5.2 maksymalnego kosztu, po osiągnięciu którego już nie będą wzrastać.

Dodatkowo, chyba nikt nie lubi chomikować bonusów - stąd dwie decyzje:

  • Bonusy nie mają znaczenia pod kątem wzrostu kosztów w rudzie
  • Bonusy można zużywać od razu i nie trzeba się przejmować limitem nauczycieli, ponieważ od 3 rozdziału ten limit już nie istnieje

Przeciwnicy i odporności

W wielu przypadkach duża część przeciwników została trochę osłabiona pod kątem odporności, szczególnie jeśli chodzi o magię, ale i nie tylko. Poza tym jest kilku przeciwników-bossów, którzy są po prostu silniejsi.

W zbliżającej się wersji 2.5.2

Nowa mechanika reakcji na obrażenia!

Modyfikujemy to, jak przeciwnik reaguje na otrzymanie obrażeń. W G1 za każdym razem, gdy przeciwnik otrzymywał obrażenia, jego animacja była przerywana animacją otrzymywania obrażeń. W efekcie na przykład taki wąż błotny czy troll - przeciwnicy, którzy powinni być wyzwaniem - nie byli w stanie nam nic zrobić.

Teraz: nie każdy atak będzie powodował pojawienie się animacji otrzymywania obrażeń u wroga. Dokładną mechanikę wciąż testujemy!


Obrażenia minimalne

Od wersji 2.5 gracz miał zawsze minimalne obrażenia wynoszące 5 pkt. Nie dotyczyło to jednak przeciwników. Zawsze uważałem, że te minimalne obrażenia są lepszą opcją, szczególnie dla uparciuchów, którzy przez pół godziny w G2 chcą bić trolla na 1 poziomie.

Rewolucja w 2.5.2

Po ograniu L'Hivera 1.3 wraz z patchem od Izy z discorda Sefaris - wpadłem na szalony pomysł!

Nowe minimalne obrażenia:

  • Dla gracza: 10 pkt. obrażeń (zamiast 5)
  • Dla wrogów: od 10 do 50 pkt., zależnie od poziomu przeciwnika

Dlaczego tak? Grając w L'Hivera, dzięki tym minimalnym obrażeniom, które tam były zwiększone, poczułem, że rozgrywka jest:

  • Bardziej dynamiczna - szybciej pokonujemy wrogów na początku
  • Bardziej uczciwa - przeciwnicy dłuższy czas są wyzwaniem
  • Mniej frustrująca - obrażenia minimalne na 5 (lub mniejsze) przy zwiększonych HP wrogów to tylko frustracja, a nie realne zwiększanie trudności

Na jakim etapie są testy 2.5.2?

No, to byłoby na tyle, co chciałem dziś trochę opisać, jeśli chodzi o kierunek rozwoju Mrocznych Tajemnic 2.5.

Co dalej?

  • W tygodniu może uda mi się wrzucić filmik z animacjami walki
  • Testy trwają - pierwsi testerzy przeszli już grę magami na nowej wersji
  • Mam już pierwsze uwagi i wiem, co poprawiać, ale...
  • Ostatnio zachciało mi się konwentów i mam mniej trochę mniej czasu wolnego - o tym będę wrzucał też wpisy na profilu na FB

Dziękuję za przeczytanie! Jeśli macie pytania lub sugestie, piszcie w komentarzach!